Seyyar satıcılık-işportacılık nedir?-2

0 oy
102 gösterim
29 Aralık 2016 Ekonomi-Ticaret kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu

Seyyar satıcılık-işportacılık nedir?-2

Seyyar satıcı / işportacılık yanında, enformel sektör alanında faaliyet gösterilen iş kollarının aşağıdaki biçimde sıralanması söz konusudur: Ayakkabı boyacılığı, Milli Piyango bileti satıcılığı, simit satıcılığı, dolmuş kâhyalığı, hamallık, çerezcilik, küçük ev eşyası satıcılığı, sebze satıcılığı, meyve satıcılığı, elektrik malzemeleri satışı, CD satışı, kaset satışı, ciğercilik, çakmakçılık, takı (gümüş, incik–boncuk vs.) satışı, cep telefonu aksesuarları satışı, cep telefonu alım–satımı, baharatçılık, balıkçılık, arzuhalcilik, salepçilik, meyan kökü satışı, kartpostal satıcılığı, çiğköftecilik, yapay çiçekçilik, plastik ev eşyaları satışı (daha çok çingeneler yapmakta), tatlı satıcılığı, ayakkabı malzemesi satışı, ayakkabı boyacılığı, ayakkabı satışı, ayakkabı tamiratçılığı, şeker satıcılığı (bayram önceleri), giyim eşyası satımı (mevsime göre değişmekte), futbol takımı malzemeleri (atkı, külah, balon vs.) satıcılığı, kaçak çay satıcılığı, kaçak tütün satıcılığı, sigara / açık sigara satıcılığı, çakmak satıcılığı, çakmak tamiratçılığı ve dolumu.

Seyyar olarak satış yapanlar, “tablacı” olarak adlandırılırken, bu terimin genel olarak işportacılar için de kullanıldığı görülmektedir.

1980’li yılların sonlarında yapılan bir araştırmada, Türkiye’de 3 milyondan fazla kişinin seyyar satıcı / işportacı olarak çalıştığı ortaya çıkmıştır. Bu kişilerin kayıt altına alınması durumunda, toplam verginin %13 oranında artabileceği ifade edilmektedir. Günümüzde ise, Türkiye’deki seyyar satıcı / işportacı sayısının 5 milyondan fazla olduğu ileri sürülmektedir.

İstanbul’da, yaklaşık 500 binin üzerinde işportacı / seyyar satıcı olmasına rağmen, İstanbul İşportacılar Odası’na kayıtlı bulunan işportacı sayısı sadece 1400’dür. Bunlardan da, sadece yaklaşık iki yüz üye odayla irtibat halindedir. 

Seyyar satıcılıktan işportaya geçmenin hem avantajları ve hem de dezavantajları bulunmaktadır. Kayıt dışı çalışma isteği, seyyar satıcı olarak çalışılması sonucunu doğurabilirken, işportacılar ise sivil toplum örgütü olma avantajına ve dolayısıyla haklarını savunma şansına sahiptirler.

İstanbul Ticaret Odası (İTO)’nın araştırmasına göre, İstanbul’da, seyyar satıcı / işportacıların günlük işlem hacmi 20 trilyon liranın üzerindedir. Nisan 2002 fiyatlarıyla, seyyar satıcı / işportacıların günlük kazançları 20–40 milyon arasında değişmektedir. 

Yıllık işlem hacmi ise 4 katrilyona ulaşmaktadır. Daha çok; Eminönü, Fatih, Beyoğlu, Zeytinburnu, Kadıköy ve Bakırköy gibi ilçelerde seyyar satıcı / işportacı yoğun olarak bulunmaktadır. Eminönü, İstanbul’da seyyar satıcı / işportacıların en çok yoğunlaştıkları ilçelerin başında gelmektedir.

İstanbul Ticaret Odası, seyyar satıcılık / işportacılığın, vergi kaybında önemli bir yol olduğunu belirterek, bu iş kolunun yasa dışı ilan edilmesi için yasa tasarısı bile hazırlama yoluna gitmiştir. Sadece Eminönü’nde 200 binden fazla işportacı / seyyar satıcı bulunduğu dile getirilmektedir. 

Bu sektörde, yurt dışından kaçak yollarla getirilen malların büyük bir kısmının satıldığı ifade edilmektedir. Seyyar satıcı / işportacıların vergi kaçırmalarının, yerel yönetimlerin değil, Maliye Bakanlığı’yla doğrudan ilgisi olduğu da dile getirilmektedir. İşportacılık / seyyar satıcılık yüzünden, fabrika sahiplerinin “belgeli ticaret” yapmaktan kurtuldukları ve bunun da bütçeye zararının büyük olduğu ifade edilmektedir.

Kriz dönemlerinde, büyük işletmeler ve mağazalar, seyyar satıcı / işportacıları taşeron olarak kullanmakta ve bu sayede krizi en az zararla kapatmaya çalışmaktadırlar. Bu işletmeler, ya kâr ortaklığı ya da toptan mal verme gibi usulleri kullanarak mallarını satabilmektedirler.

İşportacı / seyyar satıcı olarak çalışanlara göz atıldığında, bu sektörde son dönemlerde üniversite mezunlarının arttığı dikkat çekmektedir. Ayrıca, kapı kapı dolaşarak pazarlama yapanlar da bu kapsamda ele alındığında, rakam daha da yükselmektedir.

Son dönemlerde, işporta / seyyar satıcılıkta en çok satılan malların başında cep telefonu gelmektedir. Öyle ki, birçok işyerinde, başka işler bırakılıp cep telefonu satılmakta ya da bu iş ek olarak yapılmaktadır.

İlgili sorular

0 oy
270 gösterim
0 oy
144 gösterim
0 oy
99 gösterim
0 oy
82 gösterim
0 oy
52 gösterim
0 oy
88 gösterim
+1 oy
146 gösterim
+1 oy
35 gösterim

...