Bahe kimdir? Cercis Kaptan kimdir?

0 oy
25 gösterim
28 Aralık 2016 Din - Felsefe kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu

Bahe kimdir? Cercis Kaptan kimdir?

Bahe ya da gerçek telafuzuyla İbrahim.

Mardin'de 70 yıldan beri Süryanilerin Deyrul Zafaran Manastırı'nda annesinin yolunu gözleyen, bu süre içinde masanstırda bahçıvanlık yapan ve 'Bahe' diye çağırılan Cercis Kaptan, bir süre önce rahatsızlararak hastaneye kaldırıldı. Özel bir hastanede tedavi gören Kaptan, bu Sabaha karşı kalp yetmezliğinden yaşamını yitirdi.

Bahe'nin vefatı Süryaniler başta olmak üzere Mardin'de büyük üzüntü yarattı. Mardin Valisi Ahmet Cengiz, Bahe'nin Mardin'in sembolü olduğunu belirterek, ölümünden büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi. 

Mardin Kırklar Kilisesi başpapazı Gabriel Akyüz, 'Bahe'nin Süryani camaatinin sembolü olduğunu belirterek, "Annesi 6 yaşında iken kendisini Delrulzafaran Manastırı'nda bırakıp gitti. bugün yani 76 yaşına bastığı bugünlerde bile annesini bekliyordu" dedi.

***

Kendisi 1928 yılında Mardin'de doğdu. Annesi Vedia aile lakaplarıyla Yahnilerden gelmeydi. O zamanın yaşam koşulları gereği kendisi de dokumayla uğraşırdı. Babası Hanna aile lakaplarıyla Merrumelerdendi. Kendisi tren istasyonunda yük taşımacılığı yapıyordu. Bahe ailenin tek çocuğu değildi ama belki de en talihsizleriydi. 

Kendisinden ayrı Münüre ve Behice adlarında iki ablası, İlyas adında bir abisi vardı. Ailenin en küçük ferdiydi. Doğduğunda tamamen normaldi ve görünürde hiçbir sorun yoktu. Şu anda bile o sadece bir dikkatsizliğin izlerini taşıyor. 

Bahe, 1,5-2 yaşlarındayken bir gün annesi uyuması için onu bir kuyunun yanındaki yatağa yatırır. Bahe uyumuştur ve o uyurken bir horoz yanına yanaşır. Büyük bir hışımla Bahe'nin üzerine atlar ve burnunu gagalamaya başlar. Biranda korkuyla irkilen Bahe çığlıklarla beraber çırpınır. Sesine koşan annesi çocuğunu horozdan ayırır ama sonuçta Bahe büyük bir şok yaşamıştır.

Görünen tek hasar burun yaralarından ibaretti ancak asıl hasar ileride çocuk gelişirken ortaya çıkacaktı. Bahe 4-5 yaşlarına gelince, anormal davranışları zihninde oluşan hasarı belli ediyordu. O şu an gibi kimseye zarar verecek davranışlarda bulunmuyordu ama akranlarına kıyasla zihinsel gelişimi geç ilerliyordu. 

Öyle ki; bir ömür boyu manastırda yaşamış olmasına ve herkesin ana dil olarak süryaniceyi konuşmasına rağmen onun bu dili öğrenememesi, sadece ailesinden öğrendiği arapçayı konuşması biraz dikkat çekmektedir. Ve daha çok küçükken Bahe babasını da kaybeder. 

Dul kalan annesi 6-7 yaşlarına gelen Bahe'nin durumu karşısında çaresiz kalmıştı. Diğer çocuklarını alıp Suriye'ye gitmeyi planlıyordu ama Bahe'yi götüremeyeceğini ona bakamayacağını da iyi biliyordu. 
Yapabileceği tek şey vardı ve bunu yaptı. Bahe manastırda yetişecek ve yıllar sonra adı Deyrul-Zafaran'la özdeşleşecekti.

Bahe ilk zamanlar muhtemelen manastıra alışamadı ama şuan tek yaşam biçimi manastır oldu. Bahe orda bir ömür tüketti. İlk geldiğinden beri hizmetinde hiç kusur etmedi. Yıllardır manastırı ziyaret eden herkesi kapıda karşılayan ilk kişi oldu. 

Manastır teknoloji harikası kameralarla korunurken ve kapısı otomatik olarak kontrol edilirken bile Bahe yine de her zaman olduğu gibi daima kapıda manastırın bekçiliğini yapmaktan ve gelenleri karşılamaktan vazgeçmedi. Manastıra adım attığınızda hep o mağrur tavrıyla karşılar sizi. 

Hatırını sormanız onun için en güzel hediyedir. Onunla sohbet etmekse başlı başına bir eğlencedir. Aslında onu tarif etmek imkansız, gerçekte gönül gözüyle görmek lazım. Gerçekte göründüğünden daha bilinçli, çoğu zaman suskun, keyfi olduğundaysa oldukça hoş sohbettir. Ama bir kızdı mı onu görmelisiniz. 

Aslında hiç kimseye çatmaz ve asla zarar vermez. O kendi kendine kızar, içinde söylenmeye başlar. Küçük bir çocuğun tedirgin bakışları ve kaygılı duygularıyla cevap arar. Onu sakinleştirmek hiç de zor değildir. Gerçek olmasa da kendini iyi hissetmesini sağlayacak birkaç söz yeter de artar bile.

İlgili sorular

0 oy
288 gösterim
0 oy
302 gösterim
0 oy
77 gösterim
0 oy
11 gösterim
0 oy
11 gösterim
9 Aralık 2016 Din - Felsefe kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu
0 oy
12 gösterim
0 oy
9 gösterim
9 Aralık 2016 Din - Felsefe kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu

...