Geçiş Ailesi nedir? Geçiş Ailesi ne demektir?

0 oy
159 gösterim
20 Kasım 2016 Kadın-Aile-Cinsiyet kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu

Geçiş Ailesi nedir? Geçiş Ailesi ne demektir?

Türkiye’de aile tipleştirmelerinde gerek kasaba, gerekse gecekondu ailesi, geçiş ailesi olarak kavramlaştırılmaktadır.

Bilindiği üzere sanayi öncesi toplumlara ‘geleneksel’, sanayileşmekte olanlara da ‘geçiş toplumu’ denilmektedir.

Bu bağlamda aile de ‘geçiş ailesi’ olarak kabul edilmektedir. Çünkü toplumlar sanayileşme ve kentleşme sürecine girdiklerinde toplumsal yapıları hemen hemen bütünüyle değişime uğramaktadır.

Geçiş ailesi, büyük aile özelliklerini koruyan ancak beklenti ve umutlarıyla küçük aile özelliklerini de özümsemeye çalışan özgün bir kimlikle varlığını sürdürmektedir.

Öte yandan kır kent arasındaki farklı yaşam, kır ailesinin kent ailesine dönüşüm sürecinde ‘Gecekondu Ailesi’ denilen gerek aile içi ‘ilişki’ gerekse toplumla ‘ilişki’ boyutunda çeşitli sorunlarla karşılaşan yeni bir aile tipini oluşturmaktadır.

Bu aile bir taraftan kır ailesinin alışkanlıkları, tutumları ve değer yargılarıyla çevrili diğer taraftan kent yaşantısının etkisinde kalan bir aile tipidir.

Ne tam anlamıyla kır ailesinin ne de kent ailesinin özelliklerini taşımaktadır. Her iki aile tipinin özelliklerini bir arada göstermekte ve geçiş halindeki topluluk koşullarından etkilenmektedir.

Böylece tam anlamıyla kırsal yaşam alışkanlıklarından bir başka ifadeyle köylülükten kurtulamayan, öte yandan kentli olmaya özenen tutumlar sergileyen bir aile tipi söz konusu olmaktadır.

İlgili sorular

0 oy
52 gösterim
0 oy
49 gösterim
0 oy
15 gösterim
0 oy
25 gösterim
0 oy
15 gösterim
0 oy
45 gösterim
0 oy
25 gösterim
0 oy
20 gösterim
0 oy
16 gösterim
0 oy
121 gösterim

...