Karl Marx Kimdir?

0 oy
10 gösterim
13 Kasım 2016 Sosyal Bilimler kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu
30 Aralık 2016 NedirKimdir düzenledi

Tarihsel materyalizm sosyolojisi içinde yer alan Alman toplum kuramcısı ve devrimci. Komünizmin kurucusu.

Bonn Üniversitesi'nde hukuk okumaya başlayan Marx, öğrenimini Berlin Üniversitesi'nde
bitirmiştir. Berlin'e gelince yerleşik inançlara karşı çıkan (ve daha sonraları Genç Hegelciler adıyla tanınacak) bohem bir entelektüel gruba katılıp felsefeyle ilgilenmeye başlamıştır.

Çalışmalarını 1841'de bitirdikten sonra, radikal bir burjuva gazetesi olan Rheinische Zeitung'da önce gazetecilik yapmış, ardından editörlüğe geçmiştir.

Bu arada Rus Çarı I. Nikola, oldukça talihsiz bir biçimde, gazetede Marx'm kaleme aldığı ve kendisine saldıran bir yazı okuyunca Prusya hükümetini gazeteyi kapatmaya zorlamıştır.

1843'te işsiz kalan Marx, çocukluk sevgilisi Jenny von Westphalen'le evlenip Paris'e taşınır. İki yıl boyunca Paris'te kalır, orada zamanın önde gelen radikalleriyle tanışır ve çeşitli konularda tartışmalara girer.

Bakunin ve Proudhon gibi anarşistler ile şair Heinrich Heine bu insanlar arasındadır. Marx'm kendi gelişimi açısından daha önemli etken ise bazı tanınmamış insanlarla (özellikle, Alman bir imalatçının, o sırada babasının İngiltere'nin Manchester şehrindeki fabrikasını yönetmekte olan oğlu Friedrich Engels'le ve sosyalist zanaatkarlarla) tanışmasıdır.

Engels, Marx'ın ömür boyu dostu ve çalışma arkadaşı olarak kalmış ve onu bir nevi himayesi altına almıştır.

İlgili sorular

0 oy
9 gösterim
0 oy
130 gösterim
0 oy
16 gösterim
0 oy
109 gösterim
0 oy
51 gösterim
+1 oy
63 gösterim
+1 oy
63 gösterim
0 oy
240 gösterim
0 oy
54 gösterim
2 Aralık 2016 Sosyal Bilimler kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu

...