Yapay zeka nedir? Yapay zeka neden önemlidir?

0 oy
166 gösterim
16 Ocak Teknoloji kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu

Yapay zeka nedir? Yapay zeka neden önemlidir?

Yapay zeka, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir.

Yapay zeka çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yöneliktir.

Bir bakış açısına göre, programlanmış bir bilgisayarın düşünme girişimi gibi görünse de bu tanımlar günümüzde hızla değişmekte, öğrenebilen ve gelecekte insan zekasından bağımsız gelişebilecek bir yapay zeka kavramına doğru yeni yönelimler oluşmaktadır.

Bu yönelim, insanın evreni ve doğayı anlama çabasında kendisine yardımcı olabilecek belki de kendisinden daha zeki, insan ötesi varlıklar meydana getirme düşünün bir ürünüdür.

Bu düş, 1920′li yıllarda yazılan ve sonraları Isaac Asimov’u etkileyen modern bilim kurgu edebiyatının öncü yazarlarından Karel Capek’in eserlerinde dışa vurmuştur.

Karel Čapek, R.U.R. adlı tiyatro oyununda yapay zekaya sahip robotlar ile insanlığın ortak toplumsal sorunlarını ele alarak, 1920 yılında, yapay zekânın insan aklından bağımsız gelişebileceğini öngörmüştür.

Gelecekte yapay zeka araştırmalarındaki tüm alanların birleşeceğini öngörmek zor değildir.

Yapay beyin, sembolik bir yaklaşımla insan aklına benzetilmiş bilişsel süreçler ve yapay bilinç sistemi, insan aklı kadar esnek ve duyguları olan bir irade (karar alma yetisi), uzman sistemler kadar yetkin bir bilgi birikimi sayesinde yapay zeka, gelecekte insan zekasına bir alternatif oluşturabilir. Bilginin hesaplanması matematiksel gelişme ile mümkün olabilir.

Çok yüksek döngü gerektiren problemlerin çözümü, satranç oyununda en iyi hamleyi hesaplamak veya görüntü çözümleme işlemlerinde bilgiyi saymak yerine hesaplayarak sonuca ulaşılabilir. Yeni matematik kuantum parçacık davranışlarını açıklayacağı gibi, kuantum bilgisayarın yapılmasına olanak verir.

***

Android'i tasarlayıp kullanıma sunduktan sonra 2005'te Google'a satan fakat 2013 yılına kadar Android'i yönetmeye devam eden Rubin, Android'i bırakıp Google'ın Robotics departmanını kurmuş ve 2014'te Google'dan tamamen istifa edip kendi yoluna gitmişti.

Andy Rubin yakın zamanda kendi kurduğu ve CEO'su olacağı Essential isimli teknoloji şirketini duyuracak.

2015 Kasım'da Andy Rubin'in Essential Inc. ismini Amerikan Patent ve Marka Ofisi'ne kaydettirdiği biliniyordu, fakat bugüne kadar şirketle ilgili hiçbir bilgi yer almıyordu.

Essential'ın yaklaşık 40 çalışanı olduğu ve bunların çoğunun eski Apple yöneticileri ve Rubin'in Google'dan meslektaşları olduğu iddia ediliyor.

Eski bir Samsung yöneticisi olan Brian Wallace ise pazarlama departmanını yönetecek.

Andy Rubin, Google'dan ayrıldıktan sonra başlattığı akıllı telefon endüstrisini yeniden ele geçirmeye çalışıyor. 
Bunun için de muhtemelen adı Essential Phone olacak olan ve AI ile üretilen tüketici cihazlarının bir parçası olmak için üst düzey bir akıllı telefon inşa ediyor. 

Andy Rubin'in, yapay zeka ile çalışan akıllı telefon üreterek Apple ve Android hakimiyetindeki pazara rakip olacağı yorumları yapılıyor.

Henüz prototip aşamasında olan telefonun iPhone ve Google Pixel gibi pazarın üst sınıfındaki telefonlara rakip olmayı hedefliyor. 

Apple'ın 3D Touch'ına benzer basınca duyarlı bir çerçevesiz ekran, metal yan çerçeveli seramik kasa ve şarj etmenin yanı sıra E360 derece kamera gibi aksesuarların da telefona bağlanmasını kolaylaştıracak manyetik bir şarj girişi beklenen özellikler arasında. Rubin'in yakınlarından sızan en heyecan verici söylenti ise Essential'ın ilk akıllı telefonuna yapay zeka entegre edileceği.

Rubin'in verdiği bir röportajda, geleceğin işletim sistemlerinin “veriye ve kullanıcının eğiterek bir şeyler öğrettiği yapay zekâya odaklı” olacağını söylemesi, dedikodunun potansiyelini güçlendiriyor.

Söz konusu telefonun hangi işletim sistemi ile çalışacağı ise bilinmiyor; Android'in yapımcısı olan Rubin'in kendi el emeği göz nuru Android işletim sistemini mi kullanacağı yoksa yeni bir işletim sistemi mi yapacağını zaman gösterecek.

Yeni telefonun üretimi içinse FoxConn ile görüşüldüğü söylentileri dile getiriliyor.

Üye olmadan soru sormak için BURAYA TIKLAYINIZ veya GİRİŞ YAPINIZ. Üye değilseniz ücretsiz ÜYE OLUNUZ.

İlgili sorular

0 oy
65 gösterim
0 oy
33 gösterim
21 Aralık 2016 Fen Bilimleri kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu
0 oy
100 gösterim
23 Kasım 2016 Güncel-Aktüel kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu
0 oy
13 gösterim
14 Kasım 2016 Teknoloji kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu
0 oy
139 gösterim
0 oy
19 gösterim
0 oy
7 gösterim
0 oy
54 gösterim
0 oy
95 gösterim
14 Ocak Teknoloji kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu
0 oy
75 gösterim
10 Ocak Teknoloji kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu

...