Hayatta ne işe yaradığını bilmediğimiz bazı detaylar?

0 oy
57 gösterim
11 Ocak Güncel-Aktüel kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu

Üye olmadan soru sormak için BURAYA TIKLAYINIZ veya GİRİŞ YAPINIZ. Üye değilseniz ücretsiz ÜYE OLUNUZ.

Hayatta ne işe yaradığını bilmediğimiz bazı detaylar?

1.Poşetlerin tam ortasındaki ucu delik parça

Satıcı poşeti askıdan tutup çeker ve bu parça askıda kalacak şekilde poşet kullanıma hazır hale gelir. 


2.Tirbuşon açacakların arkasındaki parça

Gazoz kapağı açmak için kullanılan bu parçanın bir diğer işlevi ise, şarap açarken tirbuşonu çekmek için şişe ağzına dayanan destek görevi görmesidir. Tirbuşon çekilirken bu parça şişenin ağız kısmına dayanır ve tirbuşon kaymadan, zorlanmadan çekip çıkarılır.


3.Maket bıçaklarının arka kısmındaki yarık

Körelen maket bıçağı bölümünün kırılıp çıkarılması için kullanılır. Körelen parça buraya sokulur ve bıçak hafifçe eğilerek kırılır.


4.Fermuarlardaki tırnaklar

Fermuarın açma kısmı üzerine getirildiğinde fermuarın kendiliğinden açılmasını önler. Bir nevi kilit mekanizmasıdır bu küçük tırnaklar.


5.Kumaş pantolonların düğme kısmında yer alan küçük halka

Bu parça kemer dilinin takılması için kullanılır. Pantolonun kemerin altından kayarak kötü bir görüntü oluşturmasını engellemek için kemer dili buradan geçirilir ve kemer pantolonun ön kısmının aşağı kaymasını engeller.


6.Üst sınıf araçların farlarının altında bulunan kapak

Araçların her yerinde bir amaca hizmet eden kapaklar, altında bir şey gizliyor o da far yıkayıcılardır.


7.Gömlek arkasındaki düğme

Kancaya gömleği asmak için sunulmuş bir tercih.

8.Belediye otobüslerindeki ütü masası kılıklı şey

Bunun amacı, tekerlekli sandalyedeki engelli vatandaşların sorunsuz seyahat edebilmelerini sağlamaktır. Yanlarında bulunan emniyet kemeri ile birlikte kullanılır ve sandalyenin arka kısmının sabitlenmesi için kullanılır.


9.Penselerdeki keskin düz kısım

Kabloların plastik kısımlarını sıyırmak, kabloları kesmek için kullanılan basit bir keskidir. Ama zaten biliyorsunuzdur.


10.Cips paketindeki hava

Bu boşluklar aslında paket içerisindeki cipslerin taşıma, depolama, vb. işlemler sırasında ezilip kırılmasını önlemeye yönelik bir hava yastığıdır.


11.Yol kenarlarındaki tümsek aynalar

Tali yol-ana yol birleşimlerinde bulunan bu aynalar, ara yolda ana yola çıkan araçlar tarafından ana yol üzerinde bir araç olup olmadığını görmek için kullanılır. Ara yol kısmından bakıldığında normalde görülmeyen ana yolu başarılı şekilde yansıtır.


12.Krem kutusu kapaklarındaki sivri nesne

Amacı kapağı açtıktan sonra ağız kısmı alüminyum ile kapatılmış olan krem kutusunu delerek açmaktır. Kapağı ters çevirip krem kutusuna batırdığınızda çok rahat açıldığını göreceksiniz.


13.Bez afişlerdeki delikler

Çoğu insanın afişin eskimiş olduğunu düşünmesine sebep olan bu delikler aslında hava akımını içinden geçirerek afişin uçmasını, yırtılmasını önlemeye hizmet eder.


14.Yürüyen merdivendeki fırçalar

Merdiven ile yan panel arasına herhangi bir nesnenin düşüp sıkışmasını dolayısıyla mekanizmayı bozmasını engellemek ve insanların paçalarının, pardösülerinin, vb. buralara sıkışarak tehlike yaratmasını önlemektir.


15.Meyve sebze soyacaklarındaki çıkıntı

Genellikle kimse tarafından kullanılmayan hatta fark edilmeyen bu çıkıntının amacı meyve sebzelerin çürük kısımlarını çıkarmak, mesela domatesin üst kısmındaki beyaz kısmını kesip çıkarmak için kullanılır. Portakal soyarken de kabuğu çizmek için bu parçadan istifade edebilirsiniz. Ayrıca karnıyarık yaparken patlıcanlar yine bu parça kullanılarak yarılabilir.

16.Sabit telefon tuşlarındaki harfler

ABD ve İngiltere’de 1960’larda telefon numaralarında “alan kodu” benzeri iki harften oluşan bir kod bulunuyordu. İşte bu harf kodların girilebilmesi için tuşlara harfler konuluyordu. Ayrıca bazı firmaların telefon numaralarının ezberlenmesini kolaylaştırmak için numara yerine isimlerini kodlamaları için de bu harfler kullanılır. Mesela 555-DOLAR gibi.


İlgili sorular

0 oy
18 gösterim
0 oy
147 gösterim
0 oy
522 gösterim
0 oy
42 gösterim
0 oy
4 gösterim
0 oy
63 gösterim
0 oy
10 gösterim
16 Aralık 2016 Güncel-Aktüel kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu
0 oy
104 gösterim
14 Aralık 2016 Güncel-Aktüel kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu
0 oy
27 gösterim
14 Aralık 2016 Güncel-Aktüel kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu

...